Drone Taksi

Drone Taksi

Drone Taksi (EHang 216), isteğe bağlı hava taksi hizmetleri sağlayarak kentsel ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış elektrikli bir dikey kalkış ve iniş otonom hava aracıdır (AAV).

Nisan 2019’da Avusturya’nın Viyana kentinde düzenlenen 4Game Changers Festivali’nde ilk defa halka tanıtıldı. Uçağın uygulamaları arasında toplu taşıma, turizm ve görülmeye değer yerler, tıbbi tahliye / yardım ve kısa mesafeli lojistik bulunmaktadır.

EHang 216 uçağı, önceki EHang 184’e dayanarak geliştirilmiştir. Uçağın bu yıl ya da 2020 yılında seri üretime girmesi bekleniyor. EHang, 2020 yılına kadar Avusturya’da 300’e kadar uçak ve 2025’e kadar 3.000’e kadar hava taksisi üretmeyi hedefliyor. Şirket ayrıca, Kuzey Amerika ve Asya’daki birimlerin yerel üretimine başlamayı hedefliyor.

EHang 216 Tasarımı ve Özellikleri

EHang 216 , gerekli ağırlık / ağırlık oranını elde etmek için karbon kompozit malzeme ve metaller kullanılarak yapılan alçak irtifa, yüksek güçlü, kendi kendini süren bir uçaktır.

Uçağın uzunluğu 5.61 m, yüksekliği 1.76 m ve boş ağırlığı 360 kg’dır. Uçak, 260 kg’a kadar yük taşıma kapasitesine sahiptir.

EHang 216, yeterli bacak boşluğuna ve bagaj alanına sahip iki yolcuya kadar ağırlayabilen küçük bir aero-kabin yapısına sahiptir. Gövdesi, zemin ile rotorlar arasında yeterli boşluk sağlayan sabit kızak tipi iniş takımı ile desteklenir.

Gövde, yolcuların giriş ve çıkışları için eşit boşlukta yayılmış dört uzatılmış V şeklinde desteklerle donatılmıştır. Önünde bir taksi / iniş ışığı ile donatılmıştır.drone taksi

Uçuş Kontrol Sistemleri

Drone Takside, yerleşik gelişmiş uçuş kontrol sistemi, akıllı navigasyon sistemi ve küresel bir konumlandırma sistemi (GPS) kullanarak tamamen otonom uçuş gerçekleştirilebilir.

“Doğru dikey kalkış ve inişi sağlamak için uçakta bir bilgisayar görsel sistemi kuruludur.”

EHang, uçak için güvenilir bir uçuş planı sağlamak üzere akıllı bir komuta ve sevk merkezi oluşturmak için yerel havacılık otoriteleri ile birlikte çalışmayı amaçlamaktadır. Sistemin parametreleri uçuş kumandasından ve kontrol merkezinden izlenebilir.

Uçağın uçuş yolu, kritik uçuş parametreleri ve uçuş seçenekleri, tabletler aracılığı ile yolcular için görüntülenir.

AAV, herhangi bir sistem arızası durumunda, tam yedekleme ve arızaya karşı emniyetli bir sistem ile donatılmıştır.

Uçaktaki elektrikli motor, 130 km/s hıza ulaşılmasını sağlar. Uçağın minimum uçuş süresi 30 dakikadır, maksimum uçuş menzili ise 35 kmdir.

Kaynak: http://www.ehang.com/ehang184/