Kargo Robotları

Kargo Robotları

1. Ford – Digit

Amerikalı otomobil şirketi Ford, Agility Robotics şirketiyle ortak geliştirdiği Digit adlı robot sayesinde tamamen otonom bir şekilde kargoları teslim etmeyi hedefliyor.

Digit merdiven inip çıkabiliyor, engebeli arazilerde yürüyebilir ve hatta dengesini kaybetmeden ve düşmeden çarpma gibi şeylere de tepki verebiliyor. Şimdilik sadece 20 kg ağırlığındaki kargoları taşıyabilen Digit hala geliştiriliyor.

Sürücüsüz araçlarla iletişim kurabilme özelliğine sahip olan Digit, merkezden aldığı kargoyu sürücüsüz bir araca yüklüyor ve kendisi de katlanarak araca girebiliyor. Araç adrese geldiği zaman Digit araçtan iniyor ve kargoyu adrese teslim edip tekrar araca biniyor.

2. Amazon – Prime Air

“Amazon Prime Air” adı verilen bu sistemle Amazon  çalışanları, 2.5 kilograma kadar olan paketleri yaklaşık yarım saat içerisinde adrese teslim edilebilecek.

Prime Air merkezinden paketi alan drone tamamen otonom bir şekilde havalanıp doğru adresi buluyor ve paketi bırakıp geri dönebiliyor Amazon bu sistemi ilk olarak 7 Aralık 2016 yılında İngiltere’de test etti. Ancak özellikle Amerika’da bu tarz insansız hava araçlarının uçuş izinlerinin alınması son derece zorlu bir süreç gerektiriyor.

3. FedEx SameDay Bot

FedEx’in  geliştirmekte olduğu SameDay Bot isimli robot, kamera ve sensörleri sayesinde  engellere takılmadan doğru adresi bulup kargoyu teslim ediyor ve geri dönüyor. Şimdilik sadece birkaç basamaklı merdivenleri tırmanabilen robot kısa sürede daha yetenekli olabileceğine inanılıyor.

FedEx, başlangıçta Botu, Memphis’teki genel merkezindeki şirket ofisleri arasındaki paketleri taşıması için kullanacağını söylüyor (yerel yönetimden onay bekleniyor). Ancak bu denemeler başarılı olursa, hizmeti diğer şirketlere ve perakendecilere genişletmek istiyor ve sonunda robotları aynı gün teslimat hizmetinin standart bir parçası haline getiriyor.

Şirket şu anda AutoZone, Lowe’s, Pizza Hut, Target, Walgreens ve Walmart gibi firmalarla bu tür bir robot teslimatına olan ihtiyaçlarını değerlendirmek için görüşmelerde olduğunu söylüyor.

Kaynak: https://media.ford.com/content/fordmedia/fna/us/en/news/2019/05/22/meet-digit-robot-self-driving-delivery.html#

https://www.amazon.com/b?node=8037720011

https://thefuturefedex.com/