Neuralink Nedir?

Neuralink Nedir?

Elon Musk tarafından 2017 yılında kurulan Neuralink şirketi insan beyni dijital sinir ağlarıyla bilgisayara ve yapay zekaya bağlayıp insanları süper zeki yapmak istiyor. Teknik olarak bir “beyin-bilgisayar arayüzü” üzerinde çalışıyorlar.

Elon Musk daha önce yaptığı konuşmalarda yapay zekanın tehlikelerine dikkat çekmiş ve insanlığın sonunu getirecek şeyin bu teknoloji olabileceği söyleyen insanlardan birisi. İnsan beyninin yapay zeka ile birlikte çalışması sonucu üstün bir zekanın oluşturulabileceğini ve bir noktada insanların yapay zeka ile bütünleşebileceğini ifade etti.

Peki nasıl olacak bu beyin-bilgisayar arayüzü?

Buna bakmak için önce beynimizde veri iletimi nasıl oluyor kısaca ona bakalım. İki beyin hücresi birbirine sinyaller göndermek için çevresinde küçük bir elektrik alanı oluşturur. Bu elektrik alanına dışarıdan bir bağlantı yapılabilirse eğer o bilgiye ulaşılabilir. Bu bağlantıyı yapmak için de beynimize saç telinin 1/10’i kalınlığındaki kablolar yerleştiriyor. Kabloları beynimize dikmek için özel bir robot da geliştirmişler. Robot, dakikada 192 elektrot kadar takabilen bir otomatik ekleme moduna sahiptir.

Kabloların bir ucunda sinapslar diğer ucunda ise küçük çipler var. Kablolar beyinden aldığı bilgileri çiplere aktarıyor, çipler de derinin altından kulağımızın arkasına konulan (işitme cihazlarına benzeyen) küçük bir cihaza bağlanıyor. Bu cihaz da toplanan bilgileri bluetooth  bağlantısı ile telefonumuzdaki bir uygulamaya aktarıyor.

Ne işe yarayacak Neuralink?

Başlangıçta beynimizdeki nöral ağlarla bağlantı kurarak bazı ciddi hastalıkları ve problemleri çözmeyi hedefliyor. Örnek verecek olursak, doğuştan ya da sonradan görme engeli olan bir kişiye görme yetisi kazandırmayı hedefliyor. Felçli olan insanlar tekrardan vücutlarını kontrol etmeye başlayacaklar ya da uzuvlarını kaybetmiş insanlar biyonik kollarını veya bacaklarını daha iyi bir şekilde kullanabilecekler.

Daha uzun vadeli planlarına bakacak olursak, Elon Musk’un asıl isteği gelişen yapay zeka teknolojisine karşı insanları süper zeki yapmak.

İnsan beynini internete bağlayarak, zihin gücümüzle telefon, bilgisayar, klima, buzdolabı  gibi şeyleri kontrol edebiliriz. Yani  mail atmak isterseniz telefona ya da bilgisayara ihtiyaç duymadan sadece düşünerek Neuralink ile gönderebiliriz .

Bir şeyi öğrenmek istediğimiz zaman (İngilizce konuşmak gibi) öğrenmek istediğimiz şeyin dijital dosyasını Neuralink ile beynimize aktarmamız yeterli olacak.

Ben burada özet geçmeye çalıştım şirket bunları anlatan 12 sayfalık bir yazı paylaştı, merak edenler için onun linkini de buraya bırakıyorum.

Kaynak: https://www.neuralink.com/