Üç Boyutlu Yazıcılar Hayat Kurtarıyor

Üç Boyutlu Yazıcılar Hayat Kurtarıyor

İtalya’da COVID-19 salgını nedeniyle hastanelerde tükenen ekipmanların ve ilaçların tedariği konsunda büyük sorunlar yaşanıyor.  Kuzey İtalya’da bir hastanede Corona Virüs hastalarında kullanılan solunum cihazının valfleri tükendi. İtalyan hastanesindeki solunum valfleri bittiğinde her zamanki tedarikçi valfleri zamanında teslim edemeyince, birkaç yerel üretici harekete geçti.

Genç üreticiler Christian Fracassi ve Alessandro Ramaioli, daha ucuz bir alternatif ile devreye girdi. İkili, önce imalatçı firmadan kopya basmak için vana kalıplarını istedi, ama ret yanıtı ve patent haklarıyla ilgili dava açılacağı tehdidiyle karşılaştı. Bunun üzerine Fracassi ile Ramaioli, vanaları ölçüp biçip üç versiyonunu bastı. İmalat çözümleri şirketi FabLab’in kurucusu Massimo Temporelli de ikiliye bu işlemde yardım etti.

  3D printer ile üretilen valfler, orijinaleri kadar uzun ömürlü değil. Fakat hastanenin ihtiyacını karşılamaya yeterli oldu. Üstelik orijinallerine oranla çok daha ucuza mal edilmiş oldular.

14 Mart itibariyle bastıkları vanalar 10 hasta için işe yaradı.