Yeni Nesil Tarım, Biber Toplama Robotları, Sweeper Robot

Yeni Nesil Tarım, Hasat Robotları

Sweeper, tarım işçisi kıtlığıyla mücadele etmek için AB destekli biber toplama robotudur. Araştırmacılar, ticari versiyonlarının üç ila beş yıl içerisinde piyasaya çıkmasını bekliyor.

Tarım işçisi kıtlığı gittikçe kötüye gidiyor. Geçen yıl California Çiftlik Bürosu Federasyonu tarafından yapılan bir ankete katılan 762 çiftçinin yüzde 55’i çalışan sıkıntısı yaşadığını söyledi. Bu nedenle araştırmacılar şimdi bu problemi robotlarla çözmeye çalışıyor.

Avrupa ve İsrail’den araştırmacılar bir serada olgun biber toplayabilen bir robot yaptılar. Sweeper adlı prototip, Horizon 2020 yenilik programının bir parçası olarak Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir.

Sweeper, işini yapmak için bir biberin rengini tanıyabilen bir kamera kullanıyor. Bilgisayarla görme, robotun meyvenin toplanmaya uygun olup olmadığına karar vermesine yardımcı olur. Eğer öyleyse, Süpürücü meyveyi “pençelerinde” yakalamadan önce sapı kesmek ve aşağıda bir toplama sepetine düşürmek için küçük bir ustura kullanır.

Araştırmacılar, robotun hareketlerini güvenlik nedenleriyle bilerek yavaşlattıklarını söylemelerine rağmen, tek bir biber seçmek yaklaşık 24 saniye sürüyor. Süpürücü ayrıca LED ışıkları ile donatılmıştır, böylece günün saatinden bağımsız olarak yaklaşık 20 saat / gün çalışabilir. Yine de, robot olgunlaşmış meyve toplamada sadece yüzde 61 doğrulukla mükemmel olmaktan uzak.

Diğer Hasat Robotları

Sweeper, oradaki tek hasat robotu değil. Argobot, çilek toplayan bir makineyi test ediyor, Green Robot Machinery pamuk toplama robotuna sahip ve İsrail start-up MetroMotion domates toplama botu üzerinde çalışıyor.

Market Research Engine’e göre, tarım robotları pazarının 2025 yılına kadar 75 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Sweeper’ın yaratıcıları, robotun yalnızca tarım işçiliği sıkıntısını önlemeye yardım etmekle kalmayıp, gıda bozulmalarını da azaltacağını umuyor. Sweeper’ın hala bazı çalışmalara ihtiyacı olsa da, takımın üç ila beş yıl içinde ticari bir sürümünün olmasını bekliyor.


Kaynak: 
www.sweeper-robot.eu